آب بندی استخر و مخازن بتنی با مواد نانو

آب بندی استخر و مخازن بتنی با مواد نانو

گروه صنعتی دکتر نانو در جهت افزایش اطلاعات عمومی و تخصصی کاربران و مشتریان عزیز اقدام به تهیه و تدوین مطالب علمی و همچنین انتقال تجربیات فنی متخصصان این گروه در زمینه تولید و اجرای نسل جدید آب بندی  نانو عایق های رطوبتی ،صوتی و حرارتی نموده است.

گروه صنعتی  دکتر نانو با تجربه بیش از یک دهه امروز مفتخر به اجرای پروژه های بزرگ کشور در زمینه نانو عایق های رطوبتی می باشد و آماده ارائه مشاوره رایگان به تمام کسانی که تمایل به دریافت اطلاعات فنی در این حوزه دارند می باشد.

استخر

تاریخچه پیدایش استخر ها به ۵۰۰۰ سال قبل باز می گردد و تا زمان اتمام جنگ جهانی دوم برای خانواده هایی در سطح متوسط به وقوع نمی پیوست.

با پیشرفت صنعت آمریکا و افزایش جمعیت خانواده ها در قشر متوسط  نیاز به مکان هایی جهت گذراندن اوقات فراغت داشتند که ساخت استخر روشی خلاقانه جهت حل این مشکل بود.

انواع استخر

۱- استخر های بتنی

۲-  استخر ژئوممبران

۳-  استخر پیش ساخته

۴-  استخر های فایبرگلاس

 مزایا استخر بتنی

۱- طول عمر بسیار بالا:

۲- مقاوم در برابر تنش های محیطی:

۳- مقاومت در برابر تنش های مکانیکی (نیروهای کششی، خمشی و برشی)

۴- آب بندی یکپارچه با اجرایی بسیار آسان و طول عمری برابر با عمر سازه

۵- آنتی باکتریال

۶- ضد جلبک و ضد خزه بودن

۷- مناسب برای استخرهای ویلایی، کشاورزی، پرورش ماهی، شنا و جکوزی

معایب  استخر بتنی

۱- هزینه بالا ساخت

۲- زمان بر بودن ساخت

مزایای  استخر ژئوممبرانی

۱- هزینه اجرایی پایین نسبت به دیگر استخرها

۲- سرعت بالای نصب

۳- ضد خزه و جلبک

معایب  استخر ژئوممبرانی

۱- ضریب الاستیته پایین و شکنندگی در فصل سرد

۲- پر خطر جهت استفاده تفریحی

۳- عدم مقاومت کافی در برابر عوامل محیطی

۴- عدم یکپارچگی در استخر های قالبی

۵- تعمیرات پر هزینه

۶- عدم مقاومت کافی در برابر برخورد اجسام تیز و برنده

۷- عدم مقاومت کافی در برابر آتش و اشتعال

مزایای  استخر پیش ساخته

۱- نصب سریع و آسان (بدون نیاز به گودبرداری)

۲- قیمت مناسب

۳- قابلیت جابجایی

معایب  استخر پیش ساخته

۱- عدم مقاومت کافی در بربر برخود اجسام تیز و برنده

۲- دوام پایین

۳- محدودیت ابعادی

۴- عدم مقاومت کافی در برابراشعه های مضر خورشیدی

با توجه به شرایط اقلیمی کشور ما و توجه ویژه به ذخیره سازی آب در صنایع مختلف ساخت استخر ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد،ساخت استخر بدون توجه به اصول سازه  همواره مشکلات فراوان ایجاد نموده است. یادآوری این نکته لازم است ، اگر استخر ازنظر ساختار سازه ای بتوانند در مقابل وزن آب مقاومت بالایی داشته باشند قابلیت آب بندی و ذخیره سازی صددرصد آب را دارند.

ساخت استخر ها و مخازن بتنی با بتن مسلح

ساخت استخرها مستلزم رعایت نکات مهم از جمله رعایت اولویت ساخت می باشد. عدم رعایت اولویت ساخت تاثیر مستقیم بر استقامت سازه و یکپارچگی آن می گذارد، ساخت استخرباید به گونه ای باشد که بدنه های استخر بر روی کف تمام شده قرار بگیرند. از اشتباهات رایج در ساخت استخر،ابتدا بدنه استخر ساخته شده است و پس از اتمام بدنه اقدام به کفسازی یا کف ریزی استخر می نمایند.

ساختار بتن در برابر مقاومت فشاری و کششی آب با استفاده از میلگرد با قطر مناسب می تواند مقاوم سازی شود و در صورت استفاده از بتن به تنهایی در کف سازی و بدنه استخرها با کاهش مقاومت خمشی بتن در برابر فشار های وارده  آب باعث ایجاد ترک در قسمت های بافشار کششی بالا خواهد شد.

ساخت استخرها با سازه های  سنتی مانند آجر و سنگ و بلوک به دلیل عدم یکپارچگی این گونه سازه ها و فشار بالای آب باعث ایجاد مشکلات زیادی از جمله عدم آب بندی صددرصد ، ایجاد هزینه های بالاسری و دوباره کاری و می شود.

نکات مهم در مورد رنگ استخری

بررسی آب بندی و عایق کاری استخر و مخازن بتنی آب

ساخت استخر و مخازن بتنی مستلزم آب بندی و عایق کاری صددرصد می باشد.از موارد مهم و قابل توجه در آب بندی مخازن و استخر های بتنی ایستایی و مقاومت سازه در مقابل فشار آب می باشد از موارد قابل توجه در آب بندی و عایق کاری مخازن و استخر های بتنی آب ، محل آب بندی بولت ها می توان اشاره کرد.

در اکثر مخازن و استخر ها جهت عایق کاری محل بولت ها ;از چسب ها ،درزگیرها ، انواع رزین ها و چسب های پایه آب ویا پایه شیمیایی استفاده شده است که باتوجه به کاهش دمای آب و هوادر فصول مختلف سال و عدم ضریب الاستیته بالا این مواد همواره ترک هایی در این مواد ایجاد می شود که نهایتا در گذر زمان باعث ایجاد مشکل آب بندی  می شود. جهت آب بندی محل بولت ها ابتدا اقدام به تخریب و خارج نمودن اسپنسرها و بوشن های پلاستیکی نگهداری میلگرد نموده و سپس با استفاده از ملات های پایه  سیمان اختلاط شده با مواد نانو می توان اقدام به ترمیم این نقاط کرد . استفاده ازملات هم خانواده با بتن باعث ایجاد ساختار یکپارچه و همچنین چسبندگی بسیار مناسب به سطح بتن می شود.

استفاده از مواد نانوجهت عایق کاری

مواد نانوبا نفوذ به سطح بتن و ایجاد چسبندگی بدون واسطه در حد نانو و عدم ایجاد لایه ، منجربه آب بندی با کیفیت و مقاوم می شود.

مزیت های عایق های نانو نسبت به سایر چسب ها و رزین ها مقاومت دمایی بالا( منفی ۷۰درجه زیر صفر تا مثبت ۱۰۰۰درجه سانتی گراد) می باشد .

کیفیت بالا و قیمت مناسب، اجرای آسان و سرعت بالا (به صورت جذبی و فرچه ای) ، رنگ آمیزی، همساز با محیط زیست و بدون مواد شیمیای باعث جلوگیری از رشدانواع جلبک ها و خزه ها در سطوح بتن و استخر ها می شود.استفاده از شیوه های صحیح و علمی توام با تجربه اجرایی بالا می تواند، گامی موثر جهت بهینه سازی هزینه های آب بندی و عایق کاری باشد و باعث دستیابی به نتیجه صددرصد در ساخت مخازن و استخرهای بتنی شود.

باعث افتخار ماست که همکار و مشاور شما در امر آب بندی و عایق کاری پروژه هایتان باشیم.

گروه صنعتی دکتر نانو با اجرای با ضمانت و به صورت کارشناسی شده

محصولات دکتر نانو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا