فناوری نانو در پوشش ساختمانی

فناوری نانو در پوشش ساختمانی

فناوری نانو در پوشش ساختمانی

فناوری نانو در پوشش ساختمانی و عایق نانو هم نقش بسزایی دارد‌. در این راستا بیشترین سهم را صنایع فولاد‌، شیشه و بتن ایفا می‌کنند‌. کاربرد نانو ذرات در صنعت ساختمان که  مهمترین آن‌ها نانو لوله‌های کربنی (CNT) و و دی اکسید تیتانیوم هستند.

فناوری نانو
فناوری نانو در پوشش ساختمانی

فناوری نانو و صنعت ساختمان

عموماً در سازه‌های اصلی باعث افزایش خواص مکانیکی نمونه‌ها شده و در بخش نازک کاری نیز کاربرد نانو پوشش‌ها در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخورداراست‌. نانو پوشش‌های ساختمان ضمن اینکه باعث دفع آب شده و جذب کثیفی را به حداقل می‌رسانند‌، نمای ساختمان را در مقابل اشعه UV مقاوم می‌سازند‌.این نانو پوشش‌ها در سطوحی از جمله‌ سیمان‌، آجر‌، سفال‌، سنگ معمولی‌، کاشی‌، مرمر‌، چوب‌، سرامیک‌، شیشه‌، فولاد و بتن به کار می‌روند.

کلیپ اجرایی

فناوری نانو و پوشش‌های ساختمانی

نانو‌ پوشش‌های ساختمان در سطوح داخلی و خارجی ساختمان‌ها از جمله‌ سطوح شیشه‌ای‌، پلاستیکی‌، چوبی‌، فولادی، سنگی‌، آجری، کاشی‌، سرامیکی، سیمانی و بتنی و … استفاده می‌شوند‌. در این سطوح که به آنها سطوح هوشمند هم گفته میشود ، عموما‌ً فوق آبدوست ‌یا فوق آبگریز هستند‌، واکنش‌ها بر روی سطح صورت می‌گیرد‌. فناوری نانو رو‌ش‌های زیادی برای بهبود خواص سطوح نمای ساختمان چه از نظر عملکرد و چه زیبایی عرضه می‌کند. با استفاده از نانو مواد، خواص سطوح در برابر آب و ذرات گرد و خاک (ذرات کثیف) با تنوع نسبتاً زیاد و به صورت دلخواه قابل تنظیم است، که از آن جمله می‌توان به سطوح آب دوست (‌Hydrophilic‌)، سطوح آبگریز (Hydrophobic) یا سطوح مقاوم در برابر روغن (‌Oleophobic‌) اشاره کرد.

نانو پوشش‌های سنگ و چوب

این نانو پوشش‌های آنتی باکتریال‌، مقاوم در برابر آب‌، هوا‌، مواد ارگانیکی و غیر ارگانیکی هستند و یکی از پوشش‌های اصلی صنعت ساختمان به شمار می‌روند‌. نانو پوشش‌های سنگ و چوب ترکیباتی هستند که ضمن حفظ ظاهر اصلی سطح باعث عدم ایجاد چسبندگی در سطح شده و آب‌، چربی و سایر و آلودگی‌ها را از سطح دفع می‌کنند‌. ضمناً نانو پوشش‌های سنگ و چوب برای سطوح سنگی نفوذپذیر که خاصیت مکندگی دارند نیز موارد استفاده بسیاری دارند‌. ترکیبات این نانو پوشش‌ها معمولاً شامل الماس‌، نقره‌، شیشه و سرامیک هستند.

مزیت پوشش سطوح منفذدار‌، حفظ تنفس سطوح‌، حفظ سطوح در برابر عوامل محیطی‌، امکان تمیز شدن لک‌ها از جمله‌ چربی‌ها و روغن‌ها با آب‌، جلوگیری از ایجاد کپک‌، جلبک و مشابه آنها و محافظت سطوح از تاثیر نم و کثیفی‌ها.

نانو پوشش‌های سنگ و چوب‌‌، علاوه بر استفاده در سطوح چوبی معمولی برای سطوح چوبی جلادار و سطوح چوبی رنگ شده هم مورد استفاده قرار می‌گیرند‌. در سطوح چوبی جلادار سه ماه پس از اعمال جلا مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای سطوح چوبی رنگ شده از نانو پوشش‌های چند منظوره
استفاده می‌شود.

استفاده از نانو پوشش‌های سنگ و چوب در نمای ساختمان باعث عدم نفوذ کثیفی‌ها‌، باکتری‌ها و غیره به داخل ماتریس می‌شوند و ظاهر اولیه نما را به خوبی حفظ می‌نمایند‌.

مواد نانو مورد استفاده در ‌آجرها و سرامیک‌ها

درخت‌های بزرگ اطراف ساختمان‌ها با به جا گذاشتن آثار خود بر روی سطوح ساختمان‌ها باعث می‌شوند نمای ساختمان‌ها به مرور زمان رنگ سبز درختان را به خود گرفته و برای تمیز کردن آنها می‌بایست از ابزار تمیز کننده با فشارهای قوی استفاده شود‌، اما این عمل نیز باعث می‌شود پس از چند ماه در سطح ساختمان چسبندگی بیشتری ایجاد شود و سریع‌تر و راحت‌تر از قبل کثیفی‌ها را به خود جذب کنند در این گونه موارد نیز استفاده از نانو پوشش‌های سنگ و چوب ضروری به نظر می‌رسد‌.

مواد نانو استفاده شده در ماسه سنگ‌ها و بتن گازی

بتن گازی و ماسه سنگ‌هایی که ساختار سفید رنگی دارند و اغلب در آتلیه‌ها و ایوان‌ها به کار می‌روند‌، کثیفی‌ها و چربی‌ها را جذب کرده و ظاهر آنها خیلی سریع به صورت نامطلوبی تغییر می‌کند‌. در این شرایط استفاده از تمیزکننده‌های با فشار بسیار قوی نیز کارساز نیست. اما در صورت استفاده از نانو پوشش‌های سنگ و چوب در حالی که به سطح اجازه تنفس داده می‌شود‌، باعث عدم نفوذ مواد به سطح می‌شوند‌، بدین ترتیب رنگ و ساختار اصلی سطح حفظ می‌شود‌.

مواد نانو استفاده شده در کاشی‌ها و لوح‌های سنگی

استفاده از نانو پوشش‌های سنگ و چوب باعث می‌شوند ساختمان‌ها همراه با باغچه‌ها و مجسمه‌های اطراف آنها است. از تاثیرات محیطی محفوظ مانده و به مرور زمان در رنگ آن‌ها تغییری ایجاد نشود‌.

مواد نانو استفاده شده در شیشه

نانو پوشش‌های شیشه در صنایع ساختمان و اتومبیل بیشترین کاربرد را دارند‌.در ادامه به برخی از کاربردهای آنها در صنایع ساختمانی اشاره شده است.
این نوع نانو پوشش‌ها‌، با ضخامت چند نانومتر در سطح شیشه یک فیلم آبدوست تشکیل می‌دهند‌. سطح هیدروفیل آنها از تاثیر نور خورشید یک فوتوکاتالیست تشکیل داده است.  آب جمع شده در سطح‌، در مقابل نیروی جاذبه زمین میزان آب / هوا را بر روی خود افزایش داده و بدین ترتیب آب جمع شده در سطح تماماً پخش شده و بخودی خود امکان تمیز شدن را بوجود می‌آورد‌.

این نوع شیشه‌ها ضمن دارا بودن تنوع در رنگ و سایر خصوصیات‌، قادرند با کاهش شدید امواج ماوراء بنفش و مادون قرمز عبوری و تنظیم عبور نور مرئی، در زمستان تا ۸۵ درصد و در تابستان تا ۸۰ درصد از هدر رفتن انرژی داخل ساختمان جلوگیری کرده و در صرفه جوئی مصرف انرژی، نقش بسزائی داشته باشند.

مواد نانو استفاده شده در شیشه‌های محافظ در برابر آتش

شیشه‌های محافظ در برابر آتش نیز یکی دیگر از دستاوردهای فناوری نانو است. این محصول از طریق قراردادن یک لایه شفاف محتوای نانو ذرات سیلیس در میان دو صفحه شیشه‌ای ساخته می‌شود که در هنگام گرم شدن شیشه این لایه شفاف تبدیل به محافظی سخت‌، تیره و مقاوم در برابر آتش می‌شود.

مواد نانو استفاده شده در بتن

تحقیقات بسیاری در زمینه بکارگیری فناوری نانو در ساختمان بتن در حال انجام است به منظور درک این موضوع به برخی از مواد نانو اشاره شده است.

مواد نانو استفاده شده در نانو سیلیس‌ها

با استفاده ازعایق نانو ذرات سیلیس می‌توان میزان تراکم ذرات را در بتن افزایش داد.که این به افزایش چگالی میکرو و نانوساختارهای تشکیل دهنده بتن و در نتیجه ویژگی‌های مکانیکی می‌انجامد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا